• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
KAPITALO FORMAVIMAS, VARTOJIMAS IR PREKYBOS POVEIKIS EKONOMIKOS AUGIMUI: TYRIMAS, PAREMTAS AUTOREGRESINIU MODELIU SU PASISKIRSČIUSIAIS ANKSTINIAIS EURO ZONOS ŠALIMS
Bogdan Narcis Firțescu, Nicu Marcu, Florin Oprea, Bogdan-Florin Filip, Vasile-Cosmin Nicula

SANTRAUKA.  Euro zonos raida ir stabilumas paprastai priklauso nuo valstybių narių ekonominių rezultatų, kuriuos būtina pasiekti pagal Mastrichto sutarties konvergencijos kriterijus. Nors praėjusiais dešimtmečiais kiekviena šalis ėmėsi kai kurių veiksmų, neramūs laikai, ypač pastaroji ekonomikos krizė parodė, kad suderinta viešoji politika turėtų būti viršesnė už individualią (nacionalinę) politiką. Šiame straipsnyje siekiama pabrėžti keletą pagrindinių iššūkių užtikrinant tvarų valstybių narių ekonomikos augimą pastaruosius du dešimtmečius, ypatingą dėmesį skiriant prekybai, vartojimui ir kapitalo formavimui. Pasitelkus "Eurostat" ir Pasaulio banko 1995-2018 m. duomenis, pritaikyti autoregresiniai modeliai su pasiskirsčiusiais ankstiniais (angl. auto-regressive distributed lag, ARDL), siekiant nustatyti pagrindinius instrumentus / svertus norimai makroekonominei pusiausvyros būklei pasiekti. Straipsnį sudaro įvadas, literatūros apžvalga, duomenys ir metodika, rezultatai ir diskusija bei išvados. Pagrindiniai rezultatai rodo kapitalo ir fiksuoto augimo pagrindinio kapitalo formavimo svarbą, remiantis tuo, kad ARDL modelių koeficientas (kurį galima interpretuoti kaip lankstų) yra didesnis už vieną. Galima teigti, kad ilgalaikėje perspektyvoje investicijos į kapitalo formavimą turėtų būti laikomos pagrindiniais rodikliais priimant makroekonominės politikos sprendimus.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: kapitalo formavimas, vartojimas, prekyba, ekonominis augimas, euro zona.