• © Vilniaus universitetas, 2002-2024
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2024
  • © Latvijos universitetas, 2002-2024

AR KONFUCIANIZMAS TURI ĮTAKOS ĮMONIŲ SOCIALINĖS ATSAKOMYBĖS ATSIEJIMUI? ĮRODYMAI IŠ KINIJOS
Chen Jinyu, Chen Zekun, Zhang Juan

SANTRAUKA:  Atsižvelgiant į nuolatinius sunkumus atskirti įmonių socialinę atsakomybę (taip pat žinomą kaip ĮSA atsiejimas), atliktas konfucianizmo įtakos ĮSA atsiejimui tyrimas. Jis vertinamas per neformalių institucijų, o ne ankstesnių tradicinių formalių institucijų, prizmę. Remiantis empirinio tyrimo išvadomis, konfucianizmas reikšmingai slopina ĮSA atsiejimą. Remiantis pakeitimo efekto testo rezultatais, ši asociacija yra ryškesnė įmonėse, kurių vidaus kontrolės kokybė yra žema, ir šalyse, kuriose yra silpna teisinė sistema. Tai rodo, kad neoficialios ir oficialios institucijos pakaitomis veikia, kad būtų išvengta atsiejimo nuo ĮSA. Sumažinus neilgalaikius vadovų sprendimus ir nuosavybės koncentraciją, mechanizmo testas rodo, kad konfucianizmas yra pagrindinis veiksnys, neleidžiantis atsieti įmonių socialinės atsakomybės. Heterogeniškumo analizė atskleidė, kad neigiamas konfucianizmo poveikis ĮSA atsiejimui reikšmingesnis vietose, kuriose vyksta nuosaikūs kultūriniai ginčai, įmonėse, kurių veiklos aplinkybės prastesnės, ir valstybinėse korporacijose. Šis tyrimas ne tik prisideda prie esamos literatūros apie konfucianizmo ir ĮSA atsiejimo ryšį, bet ir suteikia naują požiūrį į šio reiškinio sprendimą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: konfucianizmas; ĮSA atsiejimas; teisinė aplinka; vidaus kontrolės kokybė; vadybinė trumparegystė; nuosavo kapitalo koncentracija.